Kristýna Venturová

Váza na květiny / CARMINE WHITE

je dnes součástí snad každé domácnosti. Ale ne vždy ji vnímáme jako něco, co může být samo o sobě „květinou“ v našem domově. Něčím, co zkrášlí náš příbytek, ať už s květinami uvnitř nebo jako působivý interiérový objekt.
Přesně takové ambice má váza vytvořená ve spolupráci novoborského studia ASTERA s mladou designérkou Kristýnou Venturovou z ateliéru Ronyho Plesla na pražské UMPRUM.

Carmine White je váza na květiny, která jde svým netradičním tvarem i způsobem použití proti zažitým konvencím. To je zárověň i jeden z charakteristických rysů tvorby Kristýny Venturové. Při navrhování se nebojí experimentovat a často ji inspiruje samotný materiál.
Váza je širší než vyšší, což umožňuje, aby měla stabilní těžiště a zároveň poskytuje nové možnosti aranžování květin či samostatných květů. Autorka se při navrhování inspirovala japonským uměním ikebana. Ale je pouze na vaší fantazii, zda-li do vázy vložíte jeden květ nebo třeba vlastnoručně natrhaný svazek lučních bylinek…

Vázu tvoří dva spojené díly. Spodní část je ručně foukaná z bezolovnatého křišťálového a opálového skla. Vrchní „korunka“ je z křišťálu zavinutého do tenké vrstvy zářivě karmínového granátového skla, dekorovaná ručně broušenými fazetami. Oba díly jsou nejprve zvlášť foukané do forem z bukového dřeva, a poté jsou broušeny a leštěny. Aby bylo dosaženo nejvyššího lesku, je při leštění používána vulkanická pemza a na přeleštění kotouč z velbloudí srsti. Nakonec jsou obě části slepeny k sobě UV lepidlem, které zaručuje vysokou pevnost. Při ruční malosériové výrobě je kvalita prioritou a nepřistupuje se na žádné kompromisy. Díky tomu je zákazníkům přinášena výjimečná kvalita.
Váza je vyvzorovaná ve dvou variantách – výraznější, křišťálové s karmínovým vrškem a jemnější, opálové s křišťálovým vrškem. Navzájem se harmonicky doplňují, ale silný dojem zanechá i každá zvlášť. Obě varianty vznikají v limitovaných edicích firmy ASTERA a každý kus nese autorčin vlastnoruční podpis.
Světovou premiéru měla váza Carmine White na veletrhu Tent v rámci Design Weeku v Londýně a následně se prezentovala na řadě dalších prestižních výstav – například Designbloku nebo Czech Design Weeku v Praze. V současné době je k vidění také v Pasáži českého designu České národní banky. Od letošního roku se začala prodávat i v našem e-shopu.

List výstav:
2015 Tent London, London Design Festival, Londýn
Designblok, Praha
2016 Mezinárodní bienále studentského designu, Brno
Czech Design Week, Praha
Pasáž českého designu, Praha